VízöntőA VÍZÖNTŐ HAGYOMÁNYAI – JÓRAFORDULÓ PÁL

2020.01.25.

4 perc olvasási idő

Vízkereszt (január 6.) után kezdődik a farsangi időszak, ami húshagyó keddig (2020-ban február 25-e) tart. Vízkereszt ugyan még a Bakban van, de már elindulnak a Vízöntő hatások. A természetben a fagy és az enyhülés váltja egymást, az emberben is mocorog a szabadságvágy a törvény felbontására, ami egész éven át szabályozta, mederben tartotta, mértékesre szabta az életét. A lakodalmak, farsangi mulatságok lehetőséget, teret, keretet adnak a húsvéti böjt előtt a szertelen testi-lelki vágyak kiélésére, ezáltal azok később nem válnak parttalanná és mértéktelenné.

Ha valakinek megtaláljuk a naptárban a helyét, akkor az évkörben is felismerhető a szerepe, a rendeltetése. Pál fordulásával végérvényes a fordulás, a föld is „ébred” a fagyból, „szuszogni”, „lélegezni” kezd.

A Kétarcú Janus (csakúgy, mint az álarc) Vízöntő analógia. Ezt leginkább Szent Pál szerepével mutathatjuk be, aki a Vízöntő havának képviselője. (Ne feledjük, a középkorban a kereszténység és az asztrológia jól megfért egymással, nézzük csak meg a nagy katedrálisok portálján megjelenő Zodiákus ábrázolásokat!)

Január 25-én, Jóraforduló Pál napján, emlékezünk Pál apostol megtérésére, a pálfordulásra. A keresztényeket és Jézust üldöző Saul rabbi ezen a napon tért meg a damaszkuszi úton történt Jézus Krisztussal való találkozása után, és Pál apostol lett belőle. Üldözőből üldözötté vált.

„Kétarcúságának” magyarázata a Vízöntő-paradoxon, amikor precesszióban az idő egyszerre „folyik” két irányba, a két szomszédos jegyekre, azaz a Bakra és a Halakra. Pál apostolnak a pálfordulás után a saulusi arca (a Bak felé forduló arc) és a paulusi arca (a Halak felé forduló arc) egyaránt „megmaradt”, azaz soha nem tagadta meg származását, múltját, ugyanakkor az Újtestamentum nagy részét a páli keresztény tanítások fedik le. A „törvény korában” ez elképzelhetetlen lett volna, Jézus halálával azonban a „kegyelem kora” indult, ekkor válik lehetővé először 180 fokos fordulat, amikor az ember mindkét „korszakában” teljes hittel és meggyőződéssel cselekszik. Ebben az esetben a kegyelem korának mércéjével való megítélés, az ingyen kegyelem a lényeg. Amikor az ember már felül tud emelkedni a bosszún, az ellenfelének – ahelyett, hogy megsemmisítené (pedig erre meg lenne a lehetősége) – megbocsát, ellenérték nélkül ingyen kegyelmet gyakorol, és maga fölé emeli, az ősi szkíta vagy a krisztusi erkölcsnek megfelelően. Ahhoz, hogy az ember képes legyen felülmúlni önmagát, szükséges a hit. A hit is kegyelem, Isten ajándéka. Ennek segítségével Pál apostol az emberileg elérhető legmagasabb csúcsra érkezik. A jóra törekvő ember mindig biztos lehet benne, hogy ha a tőle emberileg telhetőt megteszi, akkor szándékát Isten is megsegíti – ennek legmeggyőzőbb példája Pál fordulása.

A Bak havában a Nap újjászületett, mi is újjászületünk, megújulhatunk évről évre ebben az időszakban. Ha érett személyiséggé akarunk válni, önmagunk belső világának uralkodóivá (melynek eléréséhez beavató művek és legjobb erkölcsi tanítók a népmeséink), hibáink belátása után újjá kell születnünk lélekben is. Ehhez önmagunk teljességének megismerése szükséges, amelyhez a tiszta, felemelő hit nyújt segítséget. Érdemes belső természetünket a természet mozdulásaihoz, a kozmikus folyamatokhoz igazítani – és ahogy azok hatnak ránk, úgy mi is visszahatunk és együttműködésünkkel segítjük azok valósulását.

 

 

https://csillagmesekucko.hu/wp-content/uploads/2020/06/Csillagmese_logo_Csillagmese-logo-white.png

© Minden jog fenntartva!

Nink Gabriella

LIBRA Magyarország Kft.

Cégj. 13-09-178181

Adósz. 25426920-2-13

error: A tartalom szerzői jogi védelem alatt áll!!